Valofirma on kolmen elokuvavalaisijan perustama itsenäinen yritys.  Yhdessä tytäryhtiömme Kamerafirman kanssa muodostamme kasvavan joukon alan kovimpia osaajia ja rohkeimpia kehittäjiä.

Olemme modernin teknologian käsityöläisiä ja liikkuvan kuvan tekijöitä: mestareita, kisällejä ja oppipoikia. Meillä on takanamme tuhansia keikkoja, mutta kokenut katseemme suuntautuu aina eteenpäin.

Laaja ja vakiintunut verkostomme pitää meidät jatkuvasti ajan hermolla. Kansainvälisten kontaktiemme ansiosta kuulemme uusimmista tuotteista ensimmäisinä, ja kerromme niistä mielellämme myös sinulle.

 

Tekijöiltä tekijöille

Meille on kunnia-asia, että sinulle vuokraamamme tuotteet ovat viimeisen päälle kunnossa ja että saat tarvitsemasi kokonaisuuden silloin kun sitä tarvitset. Tunnemme tuotantojen käytännöt ja tarpeet, ja kehitämme jatkuvasti palvelujamme, esimerkiksi WEB Rental -järjestelmäämme.

Pitkän linjan ammattilaisina koulutamme tekijöitä ja innostamme myös uudenlaisiin ratkaisuihin. Liikkuva kuva on intohimomme, ja siksi pyrimme osaltamme vaikuttamaan koko alaan ja sen tulevaisuuteen.

Tule vaihtamaan ajatuksia kanssamme, vaikka et tarkalleen tietäisi mitä tarvitset. Me kuuntelemme, autamme ja opastamme. Tärkeintä meille on se, että lopputulos on sitä mitä toivot – tai enemmän.

 

Töihin meille? 

Lähetä avoin hakemus meille osoitteeseen jobs@valofirma.fi, missä kerrot lisää itsestäsi, osaamisestasi, kokemuksestasi ja mitkä työtehtävät sinua kiinnostavat. Avoimella hakemuksella voit myös hakea meille työharjoitteluun.

Buukkaus

Ville Väänänen

Buukkaus - Valo, Grip, Studio, Autot

+358 10 3238082 ville.vaananen@valofirma.fi

Jukki Tuura

Buukkaus - Valo, Grip, Studio, Autot

+358 10 3238089

Ake Arminen

Buukkaus - Valo, Grip, Studio, Autot

+358 10 3238083 ake.arminen@valofirma.fi

Henry "Henkka" Wacklin

Gaffer, Buukkaus

+358 10 338 9884 010 338 9884 henkka.wacklin@valofirma.fi

Jari Kairamo

Buukkaus - Valo, Tampereen toimipiste

+358 10 338 9886 jari.kairamo@valofirma.fi

Aki Huttunen

Buukkaus - Kamera

+358 10 3180 100 aki@kamerafirma.fi

Riina Saltiota

Buukkaus - Kamera

+358 10 3180 100 riina@kamerafirma.fi

Maija Fors

Buukkaus - Kamera

+358 10 3180 100 maija@kamerafirma.fi

Crew

Jami Granström

Kamerateknikko, Focus Puller

+358 10 323 8085 jami@kamerafirma.fi

Jarkko Liikanen

Kamerateknikko, Focus Puller

+358 10 318 0101 jarkko@kamerafirma.fi

Emma Mertanen

Kamerateknikko, 2nd Assistant Camera

+358 103180100 emma.mertanen@kamerafirma.fi

Eepu Näsi

Kamerateknikko, 2. kamera-assistentti

+358 10 3180 100 eepu@kamerafirma.fi

Janne Suopajärvi

Linssiteknikko

+358 40 5146047 janne@kamerafirma.fi

Arttu Kokkonen

Photo: gaffer, digital technician, POCP

+358504904315 arttu.kokkonen@valofirma.fi

Lauri "Late" Tuura

Gaffer, DOP

+358 10 323 8086 lauri.tuura@valofirma.fi

Timo Haapasaari

Gaffer, Lighting Programmer

+358442595034 timo.haapasaari@valofirma.fi

Oskari Hakala-Rahko

Varastoesimies

+358400614303 oskari.hakala-rahko@valofirma.fi

Lumi Manninen

Valoteknikko

+358 44 0310107 lumi.manninen@valofirma.fi

Eetu Kettunen

Valoteknikko

+358 40 0985666 eetu.kettunen@valofirma.fi

Ninni Tapanainen

Valoteknikko

+358 50 381 2747 ninni.tapanainen@valofirma.fi

Anna Shemeikka

Valoteknikko

+358 45 2618366 anna.shemeikka@valofirma.fi

Tazu Ovaska

Studio, Autot

+358 10 338 9885 tazu.ovaska@valofirma.fi

Daniel Kelleher

Autot - Lokaatio / Studio

+358 10 318 0106 daniel.kelleher@valofirma.fi

Jaakko "Slomo" Muinonen

Autot

+358 10 318 0105 jaakko.muinonen@valofirma.fi

Pietari Setälä

Ylläpito, valo-ohjaus

+358 10 338 9887 pietari.setala@valofirma.fi

Jaakko Kukkonen

Kehitystyö

+358 10 338 9887 jaakko.kukkonen@valofirma.fi

Hallinto

Jani Lehtinen, F.S.C.

Toimitusjohtaja, Gaffer

jani.lehtinen@valofirma.fi

Kimi Seppänen

Hallinto, Location Scout

+358 400 939495 kimi.seppanen@valofirma.f

Katri Koppanen

Asiakkuuspäällikko

+358 10 323 8088 katri@kamerafirma.fi

Erja Leppänen

Hallintokoordinaattori

+358 45 3299901 erja.leppanen@valofirma.fi

Kaikki uutiset

Gear & Beer Vol. 1

Katso kuvat!

Lue lisää ›

Gear and Beer VOL. 1

Luvassa uutta kalustoa ja ehkäpä vähän virvokkeita...

Lue lisää ›

Pari asiaa mustista aukoista voitti kalustovuokrauspalkinnon

Opiskelijat palkittiin PITCH 2019-tapahtumassa

Lue lisää ›

Kultainen Varjo-palkinto Jussi Eerolalle ja Patrik Söderlundille

Tekijät palkittiin poikkeuksellisen lahjakkaasta ja visuaalisesti oivaltavasta kuvauksesta

Lue lisää ›

Valofirma on vuoden reiluin työnantaja 2018

SET palkitsi Valofirman tunnustuksella Vuoden reiluin työnantaja.

Lue lisää ›

Valofirmalle Suomen Vahvimmat Platina-sertifikaatti

Asiakastieto Oy on myöntänyt Valofirma The Light House Oy:lle Suomen Vahvimmat Platina-sertifikaatin. Sertifikaatin saa vain noin 12 % suomalaisista yrityksistä. Luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä.

Lue lisää ›